Классика - онлайн! Перша Українська Радіостанція Класичної Музики

Пошук

Ви не один!

На даний момент 151 гостей на сайті

Про Погоду

Наш Ефір

Зараз лунає NOW
Reload the page please

Facebook user?

Опитування

Слухати класичну музику – це для Вас:
 

День народження

25 квітня 2024
Oliver Cromwell 1599
Earl Bostic 1913
Ella Fitzgerald 1918
William Roache 1932
Al Pacino 1940
Bjorn Ulvaeus 1945
Eric Bristow 1957
Andy Bell 1964
Renee Zellweger 1969

Фото дня

grieg.jpg

Слухайте радіо класичної музики онлайн!

Класика онлайн! Вітаємо Вас і запрошуємо послухати класичну музику онлайн. Крім радіо класики на Вас чекають: енциклопедія композиторів класики, новини світу академічної музики, афіші академічних театрів, пізнавальні статті та інші цікавинки класичної музики. Відтак є сенс додати сайт до "Вибраного"!
Джезуальдо ді Веноза PDF Друк e-mail

Джезуальдо ді Веноза
Carlo Gesualdo Di Venosa
(1566 – 1613)

Увійшов в історію музики як автор мадригалів унікального хроматичного стилю. Князь міста Веноза.
Опублікував 6 збірок п’ятиголосних мадригалів. Одна книга його 6-голосних мадригалів, опублікована посмертно (1626), вважається втраченою. 1-а і 2-а книги п'ятиголосних мадригалів видані в 1594 під псевдонімом Джузеппе Пілоні, третя – в 1595, 4-та – в 1596 (всі – у Феррарі, тогочасному центрі музичної культури, де композитор мешкав до 1596-го), 5-та і 6-та – в 1611 (поголосний запис музики, без тактових рис). У 1613 році всі 6 книг 5-голосних мадригалів були видані в Генуї у вигляді партитури з тактовими рисами. Ця редакція мадригалів (виконана С. Молінаро) на сьогоднішній день є найбільш відомою.
Дві останні (п'ята і шоста) книги мадригалів займають особливе місце в історії академічної музики. Мадригальні вірші написано від першої особи, авторства в оригінальних публікаціях не зазначено; можливо, композитор виступив тут і в ролі поета. Тематика пізніх мадригалів, мабуть, обумовлена особистою драмою Джезуальдо, який убив свою першу дружину і її коханця. Велике значення так званих «мадригалізмів» (звукопису) і музичної риторики. Слова «вітер», «вогонь», «біг» виділено дрібними ритмічними тривалостями і імітаціями, що створює враження стрімкого руху, на противагу словам «біль» і «муки», які розспівуються в повільному темпі, створюючи враження заціпеніння і болючої зосередженості. Слова morte (смерть), duolo (скорбота), tormenti (муки), piangere (плакати), uccidere (вбивати) та інші набувають у світській музиці Джезуальдо символічного значення. Серед відомих пізніх мадригалів: «Beltà, poi che t'assenti» («Красуне, раз ти йдеш»), «Moro, lasso, al mio duolo» («Вмираю, нещасний, від горя»; цей мадригал вважається парадигматичним у стилі Джезуальдо), «Mercé grido piangendo» («Милости прошу плачучи»), «Tu piangi, o Filli mia» («Ти плачеш, моя Філліда»).
Найбільш яскрава особливість стилю Джезуальдо – унікальна для того часу насиченість хроматизмами. В основі барвистого зіставлення хроматичних акордів лежить частіше не тонально-функціональна, а лінеарна логіка, тонально-стабільні фрази змінюються фразами, в яких контраст тоніки і периферії виражений слабо.
У творах Джезуальдо, як ніякого іншого італійського композитора, відбився маньєризм пізнього Ренесансу з характерними для нього рисами: перебільшеність почуттів, змішання в межах невеликої п'єси різних композиційних технік, вишукування ритміки, фактури і форми. Форма мадригалів до найдрібніших подробиць обумовлена текстом, утворюючи ясно помітні розділи. Блискавична зміна афектів супроводжується різкою зміною складу всередині однієї п'єси – імітаційно-поліфонічного і гомофонного.
Окрім мадригалів перу Джезуальдо належать 2 збірки латинських мотетів. Перша – на 5 голосів – збереглася повністю. Друга збірка з мотетами на 6 голосів – частково. Усі мотети написано в традиційній строфічній формі, зі значним використанням імітаційної поліфонії. Крім того, Джезуальдо належить збірка Респонсоріі до офіцію Стражденного тижня» (Responsoria et alia ad Officium Hebdomadae Sanctae spectantia, 1611). У духовні твори композитора проникає типова для його мадригалів музична риторика. Джезуальдо також приписується декілька канцонетт, опублікованих у посмертній збірці (Неаполь, 1616).
В доробку Джезуальдо відсутні опери, арії чи інструментальні танці. Також він не піддався впливу гомофонної музики.